Piazza B. Cairoli 117, 00186 ROMA, Włochy +39/06 688 037 50 [email protected]

45 Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie odbyła się w dniach 6-8 września 2023 r. w Szwajcarii w miejscowości Solura (Solothurn). Organizatorem i gospodarzem było Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze z panią dyrektor Teresą Ackermann na czele.

W konferencji uczestniczyły delegacje z prawie wszystkich instytucji skupionych w Stałej Konferencji MABPZ oraz przedstawiciele Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Za Granicą – Polonika, Biblioteki Narodowej oraz Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MKiDN, z którymi członkowie Konferencji ściśle współpracują. Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie na konferencji reprezentował jego rektor o. Henryk Droździel SJ.

Obrady konferencji odbywały się w wynajętych w tym celu pomieszczeniach w Solurze oraz w sąsiedniej miejscowości Zuchwil. Czas spotkań w ramach konferencji podzielono na trzy części.

Pierwsza część miała charakter zamknięty i była przeznaczona wyłącznie dla przybyłych do Solury przedstawicieli instytucji członkowskich MABPZ.

Na tym etapie konferencji omówiono sprawy statutowe, a więc sprawozdania instytucji członkowskich, sprawozdanie finansowe skarbnika MABPZ z ostatnich lat, sprawozdanie komisji rewizyjnej oraz przyjęto protokół z 44. sesji obrad MABPZ w Warszawie.

Kolejnym punktem obrad była refleksja nad bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed organizacjami członkami MABPZ oraz ich plany na przyszłość. Na koniec omówiono wniesione wcześniej postulaty i kwestie zaproponowane przez uczestników w czasie dyskusji.

Druga część Konferencji MABPZ miała charakter otwarty. Brali w niej udział goście z Polski oraz Szwajcarii. W ramach tej części zatytułowanej: „Wielcy Polacy w zbiorach kraju — siedziby członka MABPZ” wygłoszono 11 referatów. Oto ich autorzy i tytuły:

Marek Żebrowski (Polish Music Center w Los Angeles) – „Tadeusz Kościuszko – kompozytor i artysta”;

Teofil Lachowicz (Stowarzyszenie Weteranów Polskich w Ameryce) – „Amerykańskie losy powstańców styczniowych 1863 r.”;

Anna Stefanicka (Instytut Józefa Pilsudskiego w Londynie) „Bronisław Piłsudski”;

Robert Czarnowski (Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu) „Prymas August Hlond, jako Ambasador sprawy polskiej w okresie II wojny światowej w dokumentach PMK we Francjii – Acta Hlondiana”;

Jacek Barski (Porta Polonica. Centrum Dokumentacji, Kultury i Historii Polaków w Niemczech) „Wiesław Smętek -polska gwiazda grafiki w Niemczech”;

Istvan Miklos Balazs (Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie) Polscy uchodźcy wojskowi na Węgrzech podczas II wojny światowej”;

Jan Konopka (Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze) „Kościuszko w prasie szwajcarskiej”;

Stefan Władysiuk (Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka) „W 550. rocznicę urodzin Wielkiego Astronoma – obchody kopernikańskie w Montrealu 1967-2023″;

Iwona Korga (Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce/Nowy Jork) „Wacław Jędrzejewicz-życie dla Polski 1893-1993″;

Jadwiga Kowalska (Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii) „Zofia Pace – dobrodziejka Polskiej Misji Katolickiej w Londynie”;

Renata Vickrey (Polski Instytut Naukowy w Ameryce/PIASA) „Polski Instytut Naukowy w Nowym Jorku: historia, archiwa, biblioteka i promocja polskiego dziedzictwa”.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem grobowym Tadeusza Kościuszki znajdującym się w pobliżu kaplicy zbudowanej przez żołnierzy polskich internowanych w Szwajcarii w czasie II wojny światowej i wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez delegatów MABPZ oraz panią Ambasador RP w Szwajcarii z gronem współpracowników, poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Marcina w Zuchwilu, którą koncelebrowali prezbiterzy z instytucji członkowskich MABPZ oraz przedstawiciel Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii.

Na część rekreacyjną każdego dnia Konferencji złożyły się spotkania z przedstawicielami różnych instytucji w Szwajcarii, zwiedzanie oraz wspólne posiłki. Dzięki umiejętnemu planowaniu Gospodarze umożliwili nam zwiedzenie Muzeum Kościuszki, miast Solury i Zuchwilu oraz oglądanie miasta i okolic z góry Weissenstein (1395 m n.p.). Spotkaliśmy się także z panią Prezydent Solury. W czasie tego spotkania p. Teresa Ackermann została wyróżniona medalem za zasługi dla szerzenia kultury polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dużym wydarzeniem było zwiedzanie Berna. Na zakończenie pobytu w Bernie byliśmy podejmowani kolacją przez panią Ambasado Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej oraz Księstwie Lichtenstein J. E. Iwonę Kozłowską. Kolację uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Marka Żebrowskiego z Polish Music Center w Los Angeles a zakończyło pozowanie do wspólnego pamiątkowego zdjęcia .

Uczestnicy konferencji w Solurze otrzymali wydaną w 2023 r. książkę zawierającą materiały z 41 Konferencji MABPZ w Lublinie (2019) pt. 100-stulecie niepodległości Polski z perspektywy zbiorów i działalności instytucji zrzeszonych w MABPZ oraz piękny album Polskie Ślady w Solurze i Zuchwilu (2022).

Wyrazy uznania i pochwała należą się organizatorom konferencji w Solurze zwłaszcza pani dyrektor Muzeum Teresie Ackermann i panu Radosławowi Pawłowskiemu oraz ekipie współpracowników za doskonałe zaplanowanie Konferencji MABPZ, dzięki czemu mieliśmy każdego dnia czas na pracę i wspólną rekreację (o posiłkach nie wspomnę) oraz za niesamowitą atmosferę spotkań, za co wyrazy uznania należą się także uczestnikom, członkom Stałej Konferencji MABPZ i zaproszonym Gościom. To z pomocą takich spotkań, tak niewielu może uczynić tak wiele, będąc ambasadorami kultury polskiej i stróżami, i propagatorami dziedzictwa narodowego poza granicami Polski.

Konferencję MABPZ 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Dziękujemy.

o. Henryk Droździel SJ
Rektor PISK

Rzym 11.09.2023 r.

 

Na zdjęciach:

1. Solura (Solothurn). Widok na Stare Miasto.
2. Solura. Muzeum Kościuszki (pierwsze piętro) z okolicznościowymi tablicami.
3. Solura-Zuchwil. Obrady w czasie jedna z sesji zamkniętych. Po prawej stronie okolicznościowa wystawa poświęcona Kościuszce.
4. Zuchwil. Uroczyste składanie wieńców przed pomnikiem grobowym Kościuszki.
5. Solura. Pani Teresa Ackerman oprowadza uczestników MAB PZ po salach Muzeum Kościuszki.
6. Berno. Ambasada RP. Przy fortepianie pan Marek Żebrowski z Polish Music Center w Los Angeles.

Fot. o. Henryk Droździel SJ

Skip to content