Piazza B. Cairoli 117, 00186 ROMA, Włochy +39/06 688 037 50 [email protected]

Zasób biblioteczny

Biblioteka

Biblioteka Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych liczy około 50 tysięcy druków zwartych oraz około dwóch tysięcy czasopism, z których aktualnie kompletowanych jest około 120 tytułów.

Reprezentowane są przede wszystkim dziedziny nauk kościelnych: teologia, filozofia, prawo kanoniczne, historia Kościoła, katolicka nauka społeczna. Księgozbiór o profilu humanistycznym obejmuje m.in.: wydawnictwa słownikowe i encyklopedyczne polskie i obce, dzieła klasycznej literatury polskiej oraz pamiętniki i wspomnienia, bibliografie i opracowania z zakresu historii literatury polskiej, albumy i publikacje o sztuce polskiej i obcej. Instytut gromadzi także ważniejsze publikacje na temat politycznych i kulturalnych stosunków polsko-włoskich i włosko-polskich.

Głównym źródłem nabytków bibliotecznych są dary osób prywatnych, instytucji, wydawnictw i ośrodków krajowych oraz wymiana międzybiblioteczna książek, broszur i czasopism.

Niezwykle cenną częścią zasobu bibliotecznego jest księgozbiór starodruków. Liczy on 244 pozycje bibliograficzne w 175 woluminach. Spośród nich 144 stanowią polonika – w większości XVIII-wieczne. Do większych kolekcji pozyskanych przez Instytut należy księgozbiór dawnego Postulatorskiego Ośrodka Studiów w Rzymie oraz spuścizna po Feliksie i Romanie Szenwicach.

W 2016 roku, w ramach wydawanej przez Bibliotekę Narodową serii Polonika XVI-XVIII wieku w Bibliotekach Rzymskich – we współpracy z Fundacją Rzymską im. Margrabiny J. Z. Umiastowskiej i Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych – ukazał się Katalog starodruków biblioteki Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych. https://ksiegarnia.bn.org.pl/395/Katalog-starodrukow-biblioteki-Papieskiego-Instytutu-Studiow-Koscielnych-w-Rzymie.html

Zbiory biblioteki udostępniane są w czytelni w godzinach otwarcia Instytutu.

Skip to content