Dnia 12 września 2021 roku, o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie odbyła się uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Uroczystości przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ze względu na obostrzenia sanitarne (Covid-19) część uczestników, posiadająca specjalne karty wstępu, znalazła miejsca wewnątrz świątyni, pozostali na terenie wokoło kościoła, a ci, którzy z różnych względów nie dotarli do Warszawy, mogli uczestniczyć w uroczystości, oglądając transmisje na żywo w TV lub przez Internet. Dodatkowo każda diecezja otrzymała ofertę bezpłatnej instalacji telebimu w wyznaczonym przez siebie miejscu. Telewizja publiczna bezpłatnie dostarczyła sygnał telewizyjny do wszystkich zainteresowanych środowisk. Wszyscy wierni w Polsce zostali zaproszeni do duchowego łączenia się z uczestnikami beatyfikacji w Warszawie. W tym celu przesunięto w parafiach na inne godziny wszystkie Msze św. przypadające w czasie trwania beatyfikacji/transmisji. W uroczystości w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele Stolicy Świętej, zaproszeni przewodniczący episkopatów Europy, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele poszczególnych diecezji w Polsce, reprezentacje zakonów oraz reprezentanci wiernych świeckich z poszczególnych diecezji.

W przygotowaniach do beatyfikacji swego współzałożyciela i protektora ma swój udział także Papieski Instytut Studiów Kościelnych.

Dnia 10 września 20221 r. na Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum odbyła się międzynarodowa konferencja otwarta: „Dziedzictwo myśli Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II”. W ramach konferencji o. dr Robert Danieluk SJ, Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie, wygłosił konferencję pt. „Rzymskie dziedzictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Papieski Instytut Studiów Kościelnych”.

Na stronie internetowej papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych znajdują się następujące materiały poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu:

Wizyta Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski w pierwszej siedzibie Instytutu, 19 stycznia, 2018, Fotorelacja;

Wystawa o życiu i działalności Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, 22 stycznia, 2018, Fotorelacja;

Czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński w fotografii, 21 października, 2018, Wystawa;

 Kard. Stefan Wyszyński – współzałożyciel i protektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych, 9 czerwca, 2020, Informacja o albumie przygotowanym przez PISK specjalnie z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia zaplanowanej pierwotnie na 2020 rok.

Królowo Polski! – Módl się za nami!

Błogosławiony kard. Stefanie Wyszyński! – Módl się za nami!

Błogosławiona Elżbieto Różo Czacka! – Módl się za nami!

Rzym, 12.9.2021

Na zdjęciu: Pomnik Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obok Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (Archidiecezja Warmińska).

Fot. o. H. Droździel SJ

 

 

Skip to content