W dniu dzisiejszym na zaproszenie Papieża Franciszka zwierzchnicy wszystkich chrześcijańskich Kościołów w Libanie zgromadzili się w Bazylice Watykańskiej na dzień modlitwy i refleksji w intencji ciężko doświadczonego kryzysem ekonomicznym i politycznym kraju. Inspiracją do modlitwy są słowa z Księgi Jeremiasza „Pan Bóg ma plany pokoju. Razem w intencji Libanu” (por. Jr 29,11).
Papież, zapowiadając ten dzień, zaprosił wszystkich ludzi dobrej woli, aby duchowo łączyli się z nami w modlitwie, aby kraj ten wyszedł z kryzysu i „ponownie pokazał światu swoje oblicze pokoju i nadziei”.
Celem spotkania nie jest szukanie politycznego rozwiązania jednego z najcięższych kryzysów od czasu powstania niepodległego Libanu, ale modlitwa i refleksja nad znakami czasu oraz nad sposobem niesienia pociechy Libańczykom.
Papieski Instytut Studiów Kościelnych włączył się w inicjatywę Papieża, nie wiedząc o tym. Tak się szczęśliwie złożyło, że kilka tygodni temu Instytut wydał książkę pt. „Z historii obecności Polaków w Libanie” (Rzym 2021).
W toku prac nad tą publikacją zdaliśmy sobie sprawę z długu wdzięczności, jaki my Polacy, mamy względem mieszkańców Libanu.
Postanowiliśmy, że kapłani pracujący w Instytucie odprawią 1 lipca Msze św. dziękczynno-błagalne w intencji Kraju Cyprysów oraz za śp. prezydenta Bechara El-Khoury, pierwszego prezydenta niepodległego Libanu, jego Małżonki, jego rodziny i rodzeństwa, jako wyraz wdzięczności za gościnne przyjęcie okazane polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej*. Wybraliśmy datę, nie wiedząc o papieskich planach. Jakiś czas temu otrzymaliśmy również adres wnuczki Prezydenta i tydzień temu wysłaliśmy naszą publikację z zapewnieniem o pamięci i planowanej modlitwie. Jeden z nas mógł dzisiaj modlić się w wyżej wspomnianej intencji, koncelebrując przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.
Patrząc dziś na to co się wydarzyło i dzieje, jesteśmy przekonani, że papieska inicjatywa przyniesie wielkie owoce. A wszystkie nasze inicjatywy są z tym wydarzeniem tajemniczo związane. Przypadki są przecież tylko w gramatyce.
o. Henryk Droździel SJ, Rektor PISK
Rzym, 1.07.2021
* O prezydencie Bechar El-Khoury wspominamy na stronie 75. naszej publikacji, a nazwisko jego Małżonki pojawia się na ilustracjach na stronie 77. i 79.
Zdjęcia: 1. Widok na fasadę kościoła świętych Karola i Błażeja przy Piazza Cairoli 117. 2. Wnętrze kaplicy domowej w PISK. Autor zdjęć: o. H. Droździel SJ