W dziale Publikacje Instytutu udostępniliśmy materiały stanowiące część powstającego drugiego tomu Bibliografii źródeł watykańskich cytowanych w polskich periodykach. Pierwszy tom Bibliografii źródeł został wydany przez Papieski Instytut Studiów Kościelnych w 2000 roku, i obejmował lata 1946-1990. Przygotowywany obecnie tom dotyczy lat 1991-2005 i odnotowuje archiwalia pochodzące z Archiwum Watykańskiego (w 2019 r. jego nazwa zmieniła się z Archivum Secretum Vaticanum na Archivum Apostolicum Vaticanum), Biblioteki Watykańskiej oraz z niektórych archiwów kongregacji watykańskich. Opublikowane materiały obejmują 838 zapisów bibliograficznych sporządzonych na podstawie kwerendy przeprowadzonej w 18 periodykach, gdzie znajduje się 100 artykułów z cytacjami źródeł watykańskich pochodzących z 10 archiwów i bibliotek.

W tym samym miejscu umieszczono zawartość pierwszego tomu Bibliografii.

Autorom, o. Robertowi Danielukowi SJ (pomysłodawcy przedsięwzięcia) i p. mgr Agacie Roli-Bruni zależy na jak najszybszym udostępnieniu materiałów zainteresowanym, aby dać Czytelnikom możliwość zgłaszania poprawek i uzupełnień.

„Taka forma publikacji pozwala też na systematyczne uaktualnianie bibliografii, która już z definicji prawie zawsze jest niedoskonała i niepełna. Również dlatego w miarę postępu prac zamierzamy zamieszczać tutaj takie uaktualnienia. – piszą we Wstępie Autorzy. – Nasza dzisiejsza publikacja ma jedynie charakter roboczy. Świadomi ogromu podjętego zadania oraz ograniczonych możliwości realizacji projektu, liczymy na pomoc Czytelników (już sama lista periodyków objętych kwerendą w przygotowaniu pierwszego tomu nie jest zbyt długa, dlatego będziemy wdzięczni również za zgłaszanie nam tytułów czasopism, które należałoby do niej dodać). Za wszelkie uwagi serdecznie dziękujemy.”

Publikacja części składowych drugiego tomu Bibliografii źródeł w dniu 11 lutego nie jest przypadkowa. W tym dniu przypada bowiem 51. rocznica śmierci o. Eugeniusza Reczka SJ, twórcy Instytutu.

Prawdopodobnie obecnie gromadzone materiały, podobnie jak stało się to materiałami z poprzedniego tomu, staną się częścią większej całości, a mianowicie watykańskiej międzynarodowej bibliografii Archiwum Watykańskiego.

Gratulujemy o. Danielukowi i p. Roli-Bruni i życzymy wsparcia ze strony Czytelników, aby dzieło mogło się szybko rozwijać, zgromadzić jak najwięcej cennych informacji służąc badaczom oraz będąc świadectwem bogactwa i żywotności szeroko pojętej polskiej kultury, oraz jej związków z Watykanem.

Henryk Droździel SJ, Rektor PISK

Rzym, 11.02.2022

Na zdjęciu:
Strona tytułowa pierwszego tomu Bibliografii źródeł watykańskich cytowanych w polskich periodykach obejmującego lata 1946-1990, wydanego w 2000 roku przez Papieski Instytut Studiów Kościelnych. W tle tomy monumentalnej Bibliografia dell’Archivio Vaticano. Fot. o. H. Droździel SJ.

 

 

 

 

 

Skip to content