Katalog mikrofilmów Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych
W zbiorach Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych znajdowało się ponad 5 tys. mikrofilmów. Ich poniższy spis w formacie Excel ma charakter roboczy, a lista będzie stopniowo uzupełniana i korygowana w miarę postępu prac nad dygitalizacją mikrofilmów. Ta ostatnia stała się konieczną m.in. ze względu na zły stan w jakim wiele z nich się znajduje (niektórych nie udało się uratować, co oznaczone jest adnotacją „zniszczony (wyrzucony)” w kolumnie „Uwagi”).
Poniższy katalog składa się z dwóch arkuszy Excel. Arkusz „Mikrofilmy PISK” zawiera następujące elementy opisu:
– kolumna A: „Mikrofilm” – sygnatura mikrofilmu (celem ułatwienia korzystania z formatu Excel wprowadzono zera, stąd np. zapis 01a01 01 oznacza mikrofilm o sygnaturze 1a1 1, itd.)
– kolumna B: „Sygnatura” – współcześnie stosowana sygnatura archiwalna znajdującej się na mikrofilmie dokumentacji; obejmuje ona: nazwę archiwum lub biblioteki (najczęściej w skrócie, np. AAV = Archivum Apostolicum Vaticanum; pełne nazwy znajdują się w arkuszu „Archiwa i biblioteki”), nazwę zespołu archiwalnego (często w skrócie, np. Arch. Nunz. Varsavia = Archivio della Nunziatura di Varsavia)
– kolumna C: „Inne sygnatury” – sygnatury poprzednio stosowane, występujące na mikrofilmie i/lub w literaturze przedmiotu
– kolumna D: „Dygitalizacja” – informacja o przeprowadzonej digitalizacji mikrofilmu
– kolumna E: „Uwagi” – inne informacje, zwłaszcza adnotacje dotyczące kopii mikrofilmu, jego zniszczenia lub jego braku w magazynie w chwili sporządzania obecnego inwentarza