Zawsze bardzo mnie cieszy sytuacja, gdy obcokrajowiec poza Polską, mówi pozytywnie o Polsce. Bardzo tego mi brakuje. Ostatnio okazją do takiej radości było wydarzenie, które miało miejsce 11 stycznia 2024 roku. Mam tu na myśli spotkanie z panią doktor Franceską Ceci w pomieszczeniach Stacji Naukowej PAN w Rzymie zorganizowane przez jej dyrektor Agnieszkę Stefaniak-Hrycko.

Dr F. Ceci jest specjalistką w zakresie archeologii, współpracuje z Muzeami Kapitolińskimi (Soprintendenza Archeologica di Roma) oraz z odpowiednikiem naszego ministerstwa kultury (Ministero per i Beni e le Attività). Jest członkiem Komitetu redakcyjnego czasopisma „Archeo„, kuratorką wielu konferencji krajowych i międzynarodowych, autorką licznych publikacji książkowych i artykułów. Od wielu lat zajmuje się związkami Sobieskich z Włochami, a zwłaszcza z Rzymem. Poświęciła osobną publikację książkową postaciom polskich królowych Marii Kazimiery oraz Bony Sforzy.

W swoim półtoragodzinnym wystąpieniu zatytułowanym: „I Sobieski a Roma. Un itinerario sulle tracce della famiglia reale polacca nell’Urbe” (Sobiescy w Rzymie. Szlakiem polskiej rodziny królewskiej w Rzymie) dr. Ceci przypomniała o miejscach i pamiątkach, odnoszących się do króla Jana III Sobieskiego i jego rodziny, a znajdujących się w różnych miejscach Rzymu i poza nim. . Omówiła koleje życia pary królewskiej, najważniejsze wydarzenia z życia ich rodziny, z życia ich dzieci i wnuków. Do znanych informacji dodała owoce własnych badań, obficie ilustrując wykład zdjęciami i  ciekawostkami historycznymi. Na koniec odpowiadała na pytania słuchaczy. Całość spotkania powadzona była w języku włoskim.

Mnie najbardziej poruszyła rycina (na zdjęciu), ukazująca wnętrze kościoła polskiego p.w.  św. Stanisława Bpa i Męczennika w Rzymie w dniu celebracji Mszy św. pogrzebowej w intencji króla Jana Sobieskiego. Okazuje się, że nad katafalkiem rozciągnięto nie tylko bogato zdobione draperie, ale także umieszczono pięć obrazów, z których jak dotąd, tylko trzy  można oglądać. Cztery z nich przedstawiały największe zwycięstwa Sobieskiego a piąty … zaślubiny z Marią Kazimierą.

Wykład prof. Ceci zgromadził wielu słuchaczy, także osób z kręgu kultury włoskiej zainteresowanych Polską. Jestem przekonany, że wszyscy uczestnicy wychodzili zadowoleni i wdzięczni Prelegentce oraz organizatorom.

o. Henryk Droździel SJ, rektor PISK

Rzym, 12.01.2024.

Autor zdjęć: O. H. Droździel SJ.

Skip to content