Ukazał się 115 (2021) numer czasopisma Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne*. Redakcja zadedykowała go pamięci ojca Eugeniusza Reczka SJ (2.1.1917 – 11.2.1971), pierwszego kierownika Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych (1957-1959) i współzałożyciela Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych (PISK) w Rzymie, w 50. rocznicę śmierci. W numerze znajdują się w dwa artykuły dotyczące PISK.
W dziale „Studia i materiały” zwraca uwagę ciekawy artykuł o. Roberta Danieluka SJ, na co dzień pracownika Archiwum Rzymskiego Towarzystwa Jezusowego i współpracownika PISK zatytułowany: „Od »polityki kulturalnej« do »teologii kultury« – przykład Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie”. (s. 73 – 82)
Autor zgodnie z zapowiedzią zawartą w tytule, przedstawia historię powstania i działalność Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych jako przykład podejścia Kościoła do dóbr kultury. Zdaniem A. „Papieski Instytut Studiów Kościelnych i jego działania wyprzedziły, i to o dobrych kilkadziesiąt lat, niektóre z postulatów zawartych w watykańskich dokumentach”. (s. 76). Artykuł niewątpliwie inspiruje do dalszej refleksji.
Dział recenzji prezentuje obszerne omówienie publikacji PISK: Robert Danieluk SJ, Lidia Potykanowicz-Suda, Kardynał Stefan Wyszyński współzałożyciel i protektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych, Rzym 2020, s. 88. autorstwa Artura Pawła Hamryszczaka. Omawiana publikacja o charakterze albumowym powstała z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, i ukazała się drukiem na miesiąc przed planowaną uroczystością, która z wiadomych względów została przesuniętą na wrzesień bieżącego roku.
o. Henryk Droździel SJ, Rzym, 2.7.2021
*www.czasopisma.kul.pl/abmk/issue/view/512