W dniach 14-18 września w Lublinie obradowała XLI Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Instytut reprezentował o. dr Robert Danieluk SJ pełniący obowiązki rektora.
Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie istnieje od 1979 roku. Obecnie skupia 25 instytucji polonijnych o profilu odpowiadającym jej nazwie, rozsianych po czterech kontynentach i dziewięciu krajach (zob. więcej informacji o niej na stronie https://mabpz.org). Wśród tych instytucji jest Papieski Instytut Studiów Kościelnych, stąd obecność jego przedstawicieli, którymi byli Robert Danieluk SJ i Krzysztof Dorosz SJ, na XLI Sesji wspomnianej Stałej Konferencji.
Odbyła się ona w Lublinie w dniach 14-18 września b.r. pod tytułem „100-lecie niepodległości Polski z perspektywy zbiorów i działalności instytucji zrzeszonych w MAB”. Miejscem obrad był Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz tamtejszy oddział Instytutu Pamięci Narodowej – instytucji sponsorującej tegoroczne obrady, zaś udział wzięło 48 osób. Jak zwykle na tego typu spotkaniach, miały miejsce sesje otwarte, na których pojawili się zaproszeni goście oraz słuchacze zainteresowani tematem, oraz spotkania zamknięte, poświęcone sprawom formalnym i organizacyjnym.
W czasie sesji otwartych wygłoszono 16 referatów tematycznych nawiązujących do tematu Sesji (wzorem lat ubiegłych, organizatorzy zebrania planują ich publikację). Wśród nich był referat Krzysztofa Dorosza pt. „Jezuici a niepodległość Polski 1918 roku”.
Sympozjum towarzyszyła wystawa „Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek na Zachodzie”, której otwarcie miało miejsce 16 września w siedzibie lubelskiego Oddziału IPN. Rozmieszczona na dużych planszach, przedstawia ona każdą z instytucji członkowskich Stałej Konferencji oraz prezentuje reprodukcję jednego eksponatu (taki był wymóg organizatorów!) mającego ilustrować jej charakter i zbiory. W przypadku naszego Instytutu zaproponowaliśmy fotografię z uroczystej akademii zorganizowanej w Rzymie w 1966 r. dla upamiętnienia tysiąclecia chrztu Polski (wśród uczestników widać Pawła VI, który osobiście wziął udział w wydarzeniu).
Wspólnym dziełem Stałej Konferencji oraz IPN jest katalog wystawy opublikowany w formie książki o 112 stronach i przekazany uczestnikom podczas otwarcia. Sama zaś wystawa została też zaprezentowana podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, który odbył się w Lublinie w dniach 18-20 września, czyli tuż po zakończeniu obrad Stałej Konferencji. Uczestnicy tej ostatniej byli przez organizatorów zachęceni do wzięcia udziału również w tym spotkaniu. Wielu przyjęło to zaproszenie pozostając w gościnnym Lublinie dwa dni dłużej.
Skupiający ponad 900 uczestników Zjazd odbywał się w Centrum Spotkania Kultur oraz w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W uroczystym otwarciu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie przypominające wagę historii i udekorował odznaczeniami osoby szczególnie zasłużone na tym polu działalności. Z uwagi na dużą liczbę uczestników, większość obrad Zjazdu odbył a się w kilkunastu panelach tematycznych, które każdy zainteresowany wybierał według uznania.
Opublikował Biuletyn Jezuici w Polsce nr 9 (2019), str. 25.